Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $83.90 | $76.46 | $72.70 | $70.64 | $68.49 |
| Volume Savings | 8.9% | 13.3% | 15.8% | 18.4% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
4-1/4" x 6-1/2" (4.25" x 6.5"), Open Side Dual Purpose Mailer Envelope, No Window, Western Sulphite, White Sulphite Paper, SFI Certified, Vellum Finish, Side Seam, Flap Extended, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 4000 Qty / Ctn, 6 lbs. per Box
| ASIN: | B005156J4U | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | Remoistening Seal Below Perforation | Feature 7: | Flap Extended | |
| Feature 8: | Return Size 3-1/2" x 6-1/2" (In Bound) | Color: | White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Style: | Mailer Envelope | Flap Type: | Flap Extended | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 4-1/4 in | |
| Package Weight: | 6.00 LB | Package Width: | 6-1/2 in | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 3744 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open Side | |
| Paper Finish: | Vellum | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Side Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 4-1/4 x 6-1/2 in | Standards: | SFI Certified | |
| UPC: | 10008257037449 | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B005156J4U |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 6: | Remoistening Seal Below Perforation |
| Feature 7: | Flap Extended |
| Feature 8: | Return Size 3-1/2" x 6-1/2" (In Bound) |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Mailer Envelope |
| Flap Type: | Flap Extended |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 4-1/4 in |
| Package Weight: | 6.00 LB |
| Package Width: | 6-1/2 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 3744 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 4-1/4 x 6-1/2 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 10008257037449 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |