Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $317.38 | $310.13 | $304.31 | $299.91 | $280.95 |
| Volume Savings | 2.3% | 4.1% | 5.5% | 11.5% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
13" x 13", Square Envelope , No Window, Western Sulphite, White Sulphite Paper, SFI Certified, Vellum Finish, Center Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 1-7/8" (1.875") Square Flap, 500 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 35.5 lbs. per Box
| ASIN: | B00515A56S | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 92% | Feature 6: | Remoistening Seal | |
| Feature 7: | 1-7/8" Square Flap Down | Color: | White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Style: | Announcement Envelope | Flap Size: | 1-7/8" | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 13 in | Package Weight: | 35.50 LB | |
| Package Width: | 13 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 5222 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Center Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 13 x 13 in | |
| Standards: | SFI Certified | UPC: | 50008257052228 | |
| Weight of Material: | 28 lb | Window: | No |
| ASIN: | B00515A56S |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 6: | Remoistening Seal |
| Feature 7: | 1-7/8" Square Flap Down |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Announcement Envelope |
| Flap Size: | 1-7/8" |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 13 in |
| Package Weight: | 35.50 LB |
| Package Width: | 13 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5222 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 13 x 13 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 50008257052228 |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |