Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $197.70 | $189.13 | $182.18 | $176.83 | $172.07 |
| Volume Savings | 4.3% | 7.9% | 10.6% | 13% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
6" x 9", Poly Window Open Side Booklet Envelope, Flood Coated Black Ink, Showcase Window 4" x 7" Window Size, 1" From Left, 1" From Bottom, White Kraft Paper, SFI Certified, Vellum Finish, Side Seam, Flap Down, Remoistening Seal, NOT Laser Compatible 500 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 8 lbs. per Box
| Brand: | The Envelope Supplies Shop | Brightness Rating: | 84% | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | Two Side Seams Under | Feature 7: | Poly Window | |
| Feature 8: | Remoistening Seal | Feature 9: | Flap Down | |
| Color: | Black | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Booklet Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 6 in | Package Weight: | 8.00 LB | |
| Package Width: | 9 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 5210 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 1 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Two Side Seams | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 6 x 9 in | |
| Standards: | SFI Certified | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | Yes | Window Length: | 4 in | |
| Window Material: | Poly Window | Window Placement: | 1 in From Left, 1 in From Bottom | |
| Window Placement from Bottom: | in | Window Placement from Left: | 1 in | |
| Window Size: | 1 in | Window Width: | 7 in |
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
|---|---|
| Brightness Rating: | 84% |
| Feature 6: | Two Side Seams Under |
| Feature 7: | Poly Window |
| Feature 8: | Remoistening Seal |
| Feature 9: | Flap Down |
| Color: | Black |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Booklet Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 6 in |
| Package Weight: | 8.00 LB |
| Package Width: | 9 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5210 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 1 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Two Side Seams |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 6 x 9 in |
| Standards: | SFI Certified |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | Yes |
| Window Length: | 4 in |
| Window Material: | Poly Window |
| Window Placement: | 1 in From Left, 1 in From Bottom |
| Window Placement from Bottom: | in |
| Window Placement from Left: | 1 in |
| Window Size: | 1 in |
| Window Width: | 7 in |