Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Cartons of 100 | 2+ Cartons | 5+ Cartons | 10+ Cartons | 20+ Cartons |
| $89.59 | $86.98 | $85.04 | $83.20 | $77.99 |
| Volume Savings | 2.9% | 5.1% | 7.1% | 12.9% |
| Need 30+ Cartons? Click here for Pricing | ||||
Original Stayflats Plus® Mailer White, 9-3/4 x 12-1/4 (Carton of 100) made of 100% recyclable 28 point clay coated newsback (CCNB). It features plain chip on the inside, and a white clay coating on the outside for a more printable surface. This product features peel and seal opening with a tear strip for ease of access as well as tamper-evident security. Center seam contruction improves the rigidity of the mailer, paired with strong corners improves its protective capabilities; its tough and dependable construction eliminates the need for carboard stiffeners, as it will ship flat. It is 100% recyclable after use. This product measures 12.25 x 9.75.
| ASIN: | B01CNAQPI0 | Brand: | Calumet Carton | |
|---|---|---|---|---|
| Closure Type: | Peel and Seal | Color: | White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Package Height: | 12.25 in | Package Length: | in | |
| Package Weight: | 23.00 LB | Package Width: | 9.75 in | |
| Material: | Recycled Paperboard | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 5PSW_CTN | Number of Items: | 100 | |
| Post-Consumer Recycled Content: | 35 | Post-consumer Recycled Content Combined: | 35% | |
| Pre-Consumer Recycled Content: | 65 | Pre-consumer Recycled Content Combined: | 65% | |
| Recycled Content Percentage: | 100% | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 12.25 x 9.75 in |
| ASIN: | B01CNAQPI0 |
|---|---|
| Brand: | Calumet Carton |
| Closure Type: | Peel and Seal |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Height: | 12.25 in |
| Package Length: | in |
| Package Weight: | 23.00 LB |
| Package Width: | 9.75 in |
| Material: | Recycled Paperboard |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5PSW_CTN |
| Number of Items: | 100 |
| Post-Consumer Recycled Content: | 35 |
| Post-consumer Recycled Content Combined: | 35% |
| Pre-Consumer Recycled Content: | 65 |
| Pre-consumer Recycled Content Combined: | 65% |
| Recycled Content Percentage: | 100% |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 12.25 x 9.75 in |