Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 100 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $257.70 | $247.10 | $238.26 | $231.13 | $224.70 |
| Volume Savings | 4.1% | 7.5% | 10.3% | 12.8% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
10" x 13" x 2", Open Side Expansion Tyvek Booklet Envelope, No Window, Tyvek, Tyvek Paper, Paper Color: Bright White, Smooth Finish, Center Seam, Flap Down, Kwik-Tak, Water and Burst Resistant, 100 Qty / Box, 100 Qty / Ctn, 6.4 lbs. per Box
| ASIN: | B00515DHE0 | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | 2" Expansion | Feature 7: | No Window | |
| Feature 8: | Pressure Sensitive Seal | Feature 9: | Flap Down | |
| Color: | Bright White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Booklet Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 10 in | Package Weight: | 6.40 LB | |
| Package Width: | 13 in | Material: | Tyvek | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 5385 | |
| Number of Items: | 100 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Smooth | |
| Seal Type: | Pressure Sensitive Seal | Seam Type: | Center Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 10 x 13 in | |
| UPC: | 50008257053850 | Weight of Material: | 18 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B00515DHE0 |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 6: | 2" Expansion |
| Feature 7: | No Window |
| Feature 8: | Pressure Sensitive Seal |
| Feature 9: | Flap Down |
| Color: | Bright White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Booklet Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 10 in |
| Package Weight: | 6.40 LB |
| Package Width: | 13 in |
| Material: | Tyvek |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5385 |
| Number of Items: | 100 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Smooth |
| Seal Type: | Pressure Sensitive Seal |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 10 x 13 in |
| UPC: | 50008257053850 |
| Weight of Material: | 18 lb |
| Window: | No |