Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $123.80 | $116.81 | $112.08 | $108.82 | $103.32 |
| Volume Savings | 5.6% | 9.5% | 12.1% | 16.5% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
9" x 12", Open Side Booklet Envelope, No Window, Recovery, 30% Post-Consumer Recycled Paper, Paper Color: White, Vellum Finish, Side Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 20 lbs. per Box
| ASIN: | B00515DDA8 | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 92% | Feature 5: | Acid Free | |
| Feature 6: | Open Side | Feature 7: | Two Side Seams Under | |
| Feature 8: | No Window | Feature 9: | Remoistening Seal | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Booklet Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 9 in | Package Weight: | 20.00 LB | |
| Package Width: | 12 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 7465 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum | |
| Post-Consumer Recycled Content: | 30 | Post-consumer Recycled Content Combined: | 30% | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Side Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 9 x 12 in | |
| UPC: | 50008257074657 | Weight of Material: | 28 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B00515DDA8 |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 5: | Acid Free |
| Feature 6: | Open Side |
| Feature 7: | Two Side Seams Under |
| Feature 8: | No Window |
| Feature 9: | Remoistening Seal |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Booklet Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 9 in |
| Package Weight: | 20.00 LB |
| Package Width: | 12 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 7465 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Post-Consumer Recycled Content: | 30 |
| Post-consumer Recycled Content Combined: | 30% |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 9 x 12 in |
| UPC: | 50008257074657 |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |