Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $200.87 | $192.42 | $185.57 | $180.32 | $172.85 |
| Volume Savings | 4.2% | 7.6% | 10.2% | 13.9% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
9" x 12", Open Side Booklet Envelope, No Window, Starburst, Brightly Colored Sulphite Paper, Paper Color: Pink, Vellum Finish, Side Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 22 lbs. per Box
| ASIN: | B005158G78 | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | No Window | Feature 7: | Remoistening Seal | |
| Feature 8: | Flap Down | Feature 9: | Not Recycled | |
| Color: | Pink | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Booklet Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 9 in | Package Weight: | 22.00 LB | |
| Package Width: | 12 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 7409 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum | |
| Related Products: | E-7407, E-7408, E-7410, E-7412, E-7413, E-7414, E-7469, E-7470, E-7471, E-7473 | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Side Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 9 x 12 in | UPC: | 50008257074091 | |
| Weight of Material: | 28 lb | Window: | No |
| ASIN: | B005158G78 |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 6: | No Window |
| Feature 7: | Remoistening Seal |
| Feature 8: | Flap Down |
| Feature 9: | Not Recycled |
| Color: | Pink |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Booklet Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 9 in |
| Package Weight: | 22.00 LB |
| Package Width: | 12 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 7409 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Related Products: | E-7407, E-7408, E-7410, E-7412, E-7413, E-7414, E-7469, E-7470, E-7471, E-7473 |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 9 x 12 in |
| UPC: | 50008257074091 |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |