Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $212.73 | $204.03 | $196.97 | $191.50 | $179.94 |
| Volume Savings | 4.1% | 7.4% | 10% | 15.4% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
| ASIN: | B005157FZW | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 84% | Feature 5: | "First Class Mail" on Face | |
| Feature 6: | Open End | Feature 7: | Center Seam | |
| Feature 8: | No Window | Feature 9: | Self-Sealing (Latex Adhesive) | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Mailer Envelope | |
| Flap Type: | Flap Extended | Pre-Printed: | Yes | |
| Package Length: | 10 in | Package Weight: | 27.00 LB | |
| Package Width: | 13 in | Legend: | First Class Mail | |
| Material: | Kraft Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 5101 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open End | |
| Paper Finish: | Vellum | Seal Type: | Self-Sealing (Latex Adhesive) | |
| Seam Type: | Center Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 10 x 13 in | Standards: | SFI Certified | |
| UPC: | 50008257051016 | Weight of Material: | 28 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B005157FZW |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 84% |
| Feature 5: | "First Class Mail" on Face |
| Feature 6: | Open End |
| Feature 7: | Center Seam |
| Feature 8: | No Window |
| Feature 9: | Self-Sealing (Latex Adhesive) |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Mailer Envelope |
| Flap Type: | Flap Extended |
| Pre-Printed: | Yes |
| Package Length: | 10 in |
| Package Weight: | 27.00 LB |
| Package Width: | 13 in |
| Legend: | First Class Mail |
| Material: | Kraft Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5101 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Self-Sealing (Latex Adhesive) |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 10 x 13 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 50008257051016 |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |