Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $99.14 | $88.09 | $81.16 | $78.35 | $75.99 |
| Volume Savings | 11.1% | 18.1% | 21% | 23.4% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
5-1/2" x 8-1/8" (5.5" x 8.125"), Machine Insertable Announcement Envelope, No Window, Prism, Recycled Creme Colored Sulphite Paper, Vellum Finish, Side Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 1-3/4" (1.75") Rounded Flap, 500 Qty / Box, 2500 Qty / Ctn, 9.5 lbs. per Box
| ASIN: | B005159VP4 | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | Remoistening Seal | Feature 7: | 1-3/4" Rounded Flap Down | |
| Color: | Creme | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Number: | #A-8 | |
| Envelope Style: | Announcement Envelope | Flap Size: | 1-3/4" Rounded Flap | |
| Flap Type: | Rounded Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 5-1/2 in | Package Weight: | 9.50 LB | |
| Package Width: | 8-1/8 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 7203 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Side Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 5-1/2 x 8-1/8 in | |
| UPC: | 10008257072037 | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B005159VP4 |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 6: | Remoistening Seal |
| Feature 7: | 1-3/4" Rounded Flap Down |
| Color: | Creme |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #A-8 |
| Envelope Style: | Announcement Envelope |
| Flap Size: | 1-3/4" Rounded Flap |
| Flap Type: | Rounded Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 5-1/2 in |
| Package Weight: | 9.50 LB |
| Package Width: | 8-1/8 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 7203 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 5-1/2 x 8-1/8 in |
| UPC: | 10008257072037 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |