Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 2000 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $30.65 | $30.19 | $29.74 | $29.29 | $18.32 |
| SALE$29.12 | $28.68 | $28.25 | $27.83 | $17.40 |
| Volume Savings | 1.5% | 3% | 4.4% | 40.2% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
Simply laser print your single sheet of paper, run through the pressure seal equipment to fold, and pressure seal into a mailing piece. Face printing includes a hidden ?void? pantograph in the center panel. Your form meets postal regulations and is ready to be mailed. This 8-1/2" x 14" form has a C fold with blank face. This sheet has double transvue windows that have a no patch construction to reduce feeding problems into folding/sealing machines. Sold in boxes of 2000.
| ASIN: | B009L8L39O | Brand: | The Business Form Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Carbonless: | No | Color: | White | |
| Comparable Products: | Standard Registed Image Seal 804CS04 | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Fold Type: | C-Fold | |
| Form Number: | Multi-Purpose Form | Pre-Printed: | No | |
| Package Height: | 14 in | Package Weight: | 38.00 LB | |
| Package Width: | 8-1/2 in | Material: | Paper | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | PSFMPC-T | |
| Number of Items: | 2000 | Number of Windows: | 2 | |
| Paper Size: | Legal in | Paper Type: | Laser Paper | |
| Paper Weight Sequence: | 24 lb | Perforation: | Yes | |
| Point Size / Basis Weight: | 24# | Printed Backer: | Yes | |
| Security Tint: | No | Sheet Size: | 8-1/2 x 14 in | |
| Shelf Life: | Minimum 6 Month | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 8-1/2 x 14 in | Window: | Yes | |
| Window Style: | Double TransVue |
| ASIN: | B009L8L39O |
|---|---|
| Brand: | The Business Form Supplies Shop |
| Carbonless: | No |
| Color: | White |
| Comparable Products: | Standard Registed Image Seal 804CS04 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Fold Type: | C-Fold |
| Form Number: | Multi-Purpose Form |
| Pre-Printed: | No |
| Package Height: | 14 in |
| Package Weight: | 38.00 LB |
| Package Width: | 8-1/2 in |
| Material: | Paper |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | PSFMPC-T |
| Number of Items: | 2000 |
| Number of Windows: | 2 |
| Paper Size: | Legal in |
| Paper Type: | Laser Paper |
| Paper Weight Sequence: | 24 lb |
| Perforation: | Yes |
| Point Size / Basis Weight: | 24# |
| Printed Backer: | Yes |
| Security Tint: | No |
| Sheet Size: | 8-1/2 x 14 in |
| Shelf Life: | Minimum 6 Month |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 8-1/2 x 14 in |
| Window: | Yes |
| Window Style: | Double TransVue |