Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 2000 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $176.01 | $171.54 | $167.34 | $163.37 | $147.30 |
| SALE$167.21 | $162.96 | $158.97 | $155.20 | $139.94 |
| Volume Savings | 2.5% | 4.9% | 7.2% | 16.3% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
Pressure seal sheets save time and money, allowing your company to be more productive and efficient. They eliminate the need for stuffing envelopes because the form itself becomes the mailer after folding. This 8-1/2" x 14" form has a C fold with blank face. There is also a blue blockout back to provide extra confidentiality. Sold in boxes of 2000.
| ASIN: | B009L4N83W | Block Out Backer: | Blue Block Out Back | |
|---|---|---|---|---|
| Brand: | The Business Form Supplies Shop | Carbonless: | No | |
| Color: | Blue | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Fold Type: | C-Fold | |
| Form Number: | Multi-Purpose Form | Pre-Printed: | No | |
| Package Height: | 14 in | Package Weight: | 38.00 LB | |
| Package Width: | 8-1/2 in | Material: | Paper | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | PSFMPC | |
| Number of Items: | 2000 | Paper Size: | Legal in | |
| Paper Type: | Laser Paper | Paper Weight Sequence: | 28 lb | |
| Perforation: | Yes | Point Size / Basis Weight: | 28# | |
| Printed Backer: | Yes | Security Tint: | No | |
| Sheet Size: | 8-1/2 x 14 in | Shelf Life: | Minimum 6 Month | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 8-1/2 x 14 in | |
| Tint Color: | Blue |
| ASIN: | B009L4N83W |
|---|---|
| Block Out Backer: | Blue Block Out Back |
| Brand: | The Business Form Supplies Shop |
| Carbonless: | No |
| Color: | Blue |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Fold Type: | C-Fold |
| Form Number: | Multi-Purpose Form |
| Pre-Printed: | No |
| Package Height: | 14 in |
| Package Weight: | 38.00 LB |
| Package Width: | 8-1/2 in |
| Material: | Paper |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | PSFMPC |
| Number of Items: | 2000 |
| Paper Size: | Legal in |
| Paper Type: | Laser Paper |
| Paper Weight Sequence: | 28 lb |
| Perforation: | Yes |
| Point Size / Basis Weight: | 28# |
| Printed Backer: | Yes |
| Security Tint: | No |
| Sheet Size: | 8-1/2 x 14 in |
| Shelf Life: | Minimum 6 Month |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 8-1/2 x 14 in |
| Tint Color: | Blue |