Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 96 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $114.93 | $111.11 | $108.26 | $102.52 | $100.07 |
| Volume Savings | 3.3% | 5.8% | 10.8% | 12.9% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 27 oz/in | Adhesive Material: | Hot Melt Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Single | Applications: | used for general purpose bundling, packaging, protecting, and splicing, good adhesion and easy removal without adhesive residue, recommended use at room temperature, and hand tearable | |
| Brand: | The Tape Supplies Shop | Feature 6: | 7.5% Elongation | |
| Feature 7: | Case of 96 Rolls | Feature 8: | used for general purpose bundling, packaging, protecting, and splicing, good adhesion and easy removal without adhesive residue, recommended use at room temperature, and hand tearable | |
| Caliper: | 4.2 mil | Color: | Natural | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Elongation: | 7.5 % | Package Length: | 60 yd | |
| Package Weight: | 12.00 LB | Package Width: | 0.375 in | |
| Label Type: | Paper tape | Liner: | No | |
| Material: | Paper Tape | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 216-60-0.375-A | Minimum Service Temperature: | 122? ?F | |
| Number of Items: | 96 | Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 3/8" x 60 Yd in | Tensile Strength: | 19 lbs/in | |
| Thickness: | 4.2 mil |
| Adhesion: | 27 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Hot Melt Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Single |
| Applications: | used for general purpose bundling, packaging, protecting, and splicing, good adhesion and easy removal without adhesive residue, recommended use at room temperature, and hand tearable |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 7.5% Elongation |
| Feature 7: | Case of 96 Rolls |
| Feature 8: | used for general purpose bundling, packaging, protecting, and splicing, good adhesion and easy removal without adhesive residue, recommended use at room temperature, and hand tearable |
| Caliper: | 4.2 mil |
| Color: | Natural |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 7.5 % |
| Package Length: | 60 yd |
| Package Weight: | 12.00 LB |
| Package Width: | 0.375 in |
| Label Type: | Paper tape |
| Liner: | No |
| Material: | Paper Tape |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 216-60-0.375-A |
| Minimum Service Temperature: | 122? ?F |
| Number of Items: | 96 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3/8" x 60 Yd in |
| Tensile Strength: | 19 lbs/in |
| Thickness: | 4.2 mil |