Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $519.30 | $508.88 | $499.98 | $492.60 | $479.37 |
| Volume Savings | 2% | 3.7% | 5.1% | 7.7% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
10" x 13", Open Side Tyvek Booklet Envelope, No Window, Tyvek, Tyvek Paper, Paper Color: Bright White, Smooth Finish, Side Seam, Flap Down, Kwik-Tak, Water and Burst Resistant, 500 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 14 lbs. per Box
| ASIN: | B009PPGDE8 | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | No Window | Feature 7: | Pressure Sensitive Seal | |
| Feature 8: | Flap Down | Color: | Bright White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Style: | Booklet Envelope | Flap Type: | Flap Down | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 10 in | |
| Package Weight: | 14.00 LB | Package Width: | 13 in | |
| Material: | Tyvek | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 5377 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open Side | |
| Paper Finish: | Smooth | Seal Type: | Pressure Sensitive Seal | |
| Seam Type: | Side Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 10 x 13 in | UPC: | 50008257053775 | |
| Weight of Material: | 14 lb | Window: | No |
| ASIN: | B009PPGDE8 |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 6: | No Window |
| Feature 7: | Pressure Sensitive Seal |
| Feature 8: | Flap Down |
| Color: | Bright White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Booklet Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 10 in |
| Package Weight: | 14.00 LB |
| Package Width: | 13 in |
| Material: | Tyvek |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5377 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Smooth |
| Seal Type: | Pressure Sensitive Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 10 x 13 in |
| UPC: | 50008257053775 |
| Weight of Material: | 14 lb |
| Window: | No |