Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $200.87 | $192.42 | $185.57 | $180.32 | $172.85 |
| Volume Savings | 4.2% | 7.6% | 10.2% | 13.9% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
Select options below. Enter quantities to Add to Cart.
Combine variations for discounted pricing.
9" x 12", Open Side Booklet Envelope, No Window, Globe 100, 100% Post-Consumer Recycled Paper, 2 Color Choices Available: Polar White (92% Brightness) & American Cream, Archival Smooth Imaging Finish, Side Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 22 lbs. per Box
| ASIN: | B009XE3WT0 | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 5: | Acid Free | Feature 6: | Lignin-Free Archival | |
| Feature 7: | Two Side Seams Under | Feature 8: | No Window | |
| Feature 9: | Remoistening Seal | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Booklet Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Discontinued: | TRUE | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 9 in | |
| Package Weight: | 22.00 LB | Package Width: | 12 in | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 4989 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open Side | |
| Paper Finish: | Smooth Imaging | Post-Consumer Recycled Content: | 100 | |
| Post-consumer Recycled Content Combined: | 100% | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Side Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 9 x 12 in | Weight of Material: | 28 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B009XE3WT0 |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 5: | Acid Free |
| Feature 6: | Lignin-Free Archival |
| Feature 7: | Two Side Seams Under |
| Feature 8: | No Window |
| Feature 9: | Remoistening Seal |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Booklet Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Discontinued: | TRUE |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 9 in |
| Package Weight: | 22.00 LB |
| Package Width: | 12 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 4989 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Smooth Imaging |
| Post-Consumer Recycled Content: | 100 |
| Post-consumer Recycled Content Combined: | 100% |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 9 x 12 in |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |