Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $113.11 | $99.87 | $98.37 | $97.88 | $95.27 |
| Volume Savings | 11.7% | 13% | 13.5% | 15.8% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
5-3/4" x 8-7/8" (5.75" x 8.875"), Open Side Booklet Envelope, No Window, Velpine, White Kraft Paper, Paper Color: White, SFI Certified, Vellum Finish, Side Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 2500 Qty / Ctn, 10.5 lbs. per Box
| ASIN: | B00515D1YQ | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 84% | Feature 6: | No Window | |
| Feature 7: | Remoistening Seal | Feature 8: | Flap Down | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Booklet Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 5-3/4 in | Package Weight: | 10.50 LB | |
| Package Width: | 8-7/8 in | Material: | Kraft Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 7416 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Side Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 5-3/4 x 8-7/8 in | |
| Standards: | SFI Certified | UPC: | 10008257074161 | |
| Weight of Material: | 28 lb | Window: | No |
| ASIN: | B00515D1YQ |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 84% |
| Feature 6: | No Window |
| Feature 7: | Remoistening Seal |
| Feature 8: | Flap Down |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Booklet Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 5-3/4 in |
| Package Weight: | 10.50 LB |
| Package Width: | 8-7/8 in |
| Material: | Kraft Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 7416 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 5-3/4 x 8-7/8 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 10008257074161 |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |