Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $245.39 | $235.57 | $227.46 | $221.02 | $206.87 |
| Volume Savings | 4% | 7.3% | 9.9% | 15.7% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
10" x 15", Open Side Booklet Envelope, No Window, Velpine, White Kraft Paper, Paper Color: White, SFI Certified, Vellum Finish, Side Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 3-1/2 Square Flap, 500 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 28.5 lbs. per Box
| ASIN: | B00515D8RQ | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 84% | Feature 6: | No Window | |
| Feature 7: | Remoistening Seal | Feature 8: | 3-1/2" Square Flap Down | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Booklet Envelope | |
| Flap Size: | 3-1/2 in Square Flap | Flap Type: | Square Flap Down | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 10 in | |
| Package Weight: | 28.50 LB | Package Width: | 15 in | |
| Material: | Kraft Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 7457 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open Side | |
| Paper Finish: | Vellum | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Side Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 10 x 15 in | Standards: | SFI Certified | |
| UPC: | 50008257074572 | Weight of Material: | 28 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B00515D8RQ |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 84% |
| Feature 6: | No Window |
| Feature 7: | Remoistening Seal |
| Feature 8: | 3-1/2" Square Flap Down |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Booklet Envelope |
| Flap Size: | 3-1/2 in Square Flap |
| Flap Type: | Square Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 10 in |
| Package Weight: | 28.50 LB |
| Package Width: | 15 in |
| Material: | Kraft Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 7457 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 10 x 15 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 50008257074572 |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |