Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $224.96 | $215.94 | $208.58 | $202.83 | $189.33 |
| Volume Savings | 4% | 7.3% | 9.8% | 15.8% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
10" x 15", Open Side Booklet Envelope, No Window, Roptex, Tan/Brown Kraft Paper, Paper Color: Tan/Brown, SFI Certified, Vellum Finish, Side Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 28.5 lbs. per Box
| ASIN: | B005159H08 | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | Remoistening Seal | Feature 7: | Flap Down | |
| Color: | Suntan Kraft | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Booklet Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 10 in | Package Weight: | 28.50 LB | |
| Package Width: | 15 in | Material: | Roptex | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 5279 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Side Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 10 x 15 in | |
| Standards: | SFI Certified | UPC: | 50008257052792 | |
| Weight of Material: | 28 lb | Window: | No |
| ASIN: | B005159H08 |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 6: | Remoistening Seal |
| Feature 7: | Flap Down |
| Color: | Suntan Kraft |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Booklet Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 10 in |
| Package Weight: | 28.50 LB |
| Package Width: | 15 in |
| Material: | Roptex |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5279 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 10 x 15 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 50008257052792 |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |