Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 100 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $89.02 | $80.97 | $76.00 | $74.04 | $72.13 |
| Volume Savings | 9% | 14.6% | 16.8% | 19% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
9"x 12", Open End First Class Tyvek Catalog Envelope, No Window, Tyvek, Tyvek Paper, Paper Color: Bright White, Smooth Finish, Center Seam, Flap Down, Kwik-Tak, Printed Green 1st Class Border, 100 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 2.8 lbs. per Box
| ASIN: | B005157I8Q | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 5: | "First Class Mail" on Face and Flap | Feature 6: | Open End | |
| Feature 7: | Center Seam | Feature 8: | No Window | |
| Feature 9: | Pressure Sensitive Seal | Color: | Bright White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Style: | Mailer Envelope | Flap Type: | Flap Down | |
| Pre-Printed: | Yes | Package Length: | 9 in | |
| Package Weight: | 2.80 LB | Package Width: | 12 in | |
| Legend: | First Class Mail | Material: | Tyvek | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 5410 | |
| Number of Items: | 100 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open End | Paper Finish: | Smooth | |
| Seal Type: | Pressure Sensitive Seal | Seam Type: | Center Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 9 x 12 in | |
| UPC: | 10008257054101 | Weight of Material: | 14 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B005157I8Q |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 5: | "First Class Mail" on Face and Flap |
| Feature 6: | Open End |
| Feature 7: | Center Seam |
| Feature 8: | No Window |
| Feature 9: | Pressure Sensitive Seal |
| Color: | Bright White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Mailer Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | Yes |
| Package Length: | 9 in |
| Package Weight: | 2.80 LB |
| Package Width: | 12 in |
| Legend: | First Class Mail |
| Material: | Tyvek |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5410 |
| Number of Items: | 100 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Paper Finish: | Smooth |
| Seal Type: | Pressure Sensitive Seal |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 9 x 12 in |
| UPC: | 10008257054101 |
| Weight of Material: | 14 lb |
| Window: | No |