Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $175.46 | $167.83 | $161.77 | $157.25 | $148.09 |
| Volume Savings | 4.3% | 7.8% | 10.4% | 15.6% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
9-1/2" x 12-1/2" (9.5" x 12.5"), Open End First Class Catalog Envelope, No Window, Western Sulphite, White Kraft Paper, SFI Certified, Vellum Finish, Center Seam, Flap Down, Remoistening Seal, Printed Green 1st Class Border, 500 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 24.5 lbs. per Box
| ASIN: | B005157F7K | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 84% | Feature 5: | "First Class Mail" on Face | |
| Feature 6: | Open End | Feature 7: | Center Seam | |
| Feature 8: | No Window | Feature 9: | Remoistening Seal | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Mailer Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | Yes | |
| Package Length: | 9-1/2 in | Package Weight: | 24.50 LB | |
| Package Width: | 12-1/2 in | Legend: | First Class Mail | |
| Material: | Kraft Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 5062 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open End | |
| Paper Finish: | Vellum | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Center Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 9-1/2 x 12-1/2 in | Standards: | SFI Certified | |
| UPC: | 50008257050620 | Weight of Material: | 28 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B005157F7K |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 84% |
| Feature 5: | "First Class Mail" on Face |
| Feature 6: | Open End |
| Feature 7: | Center Seam |
| Feature 8: | No Window |
| Feature 9: | Remoistening Seal |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Mailer Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | Yes |
| Package Length: | 9-1/2 in |
| Package Weight: | 24.50 LB |
| Package Width: | 12-1/2 in |
| Legend: | First Class Mail |
| Material: | Kraft Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5062 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 9-1/2 x 12-1/2 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 50008257050620 |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |