Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $213.02 | $204.29 | $197.20 | $191.72 | $178.91 |
| Volume Savings | 4.1% | 7.4% | 10% | 16% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
10" x 13", Open End First Class Catalog Envelope, No Window, Roptex, Tan/Brown Kraft Paper, Paper Color: Tan/Brown, SFI Certified, Vellum Finish, Center Seam, Flap Extended, Pres-Stik, Printed Green 1st Class Border, 500 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 27 lbs. per Box
| ASIN: | B00515AYPK | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | Center Seam | Feature 7: | No Window | |
| Feature 8: | Self-Sealing (Latex Adhesive) | Feature 9: | Flap Extended | |
| Color: | Suntan Kraft | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Mailer Envelope | |
| Flap Type: | Flap Extended | Pre-Printed: | Yes | |
| Package Length: | 10 in | Package Weight: | 27.00 LB | |
| Package Width: | 13 in | Legend: | First Class Mail | |
| Material: | Roptex | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 5109 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open End | |
| Paper Finish: | Vellum | Seal Type: | Self-Sealing (Latex Adhesive) | |
| Seam Type: | Center Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 10 x 13 in | Standards: | SFI Certified | |
| UPC: | 50008257051092 | Weight of Material: | 28 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B00515AYPK |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 6: | Center Seam |
| Feature 7: | No Window |
| Feature 8: | Self-Sealing (Latex Adhesive) |
| Feature 9: | Flap Extended |
| Color: | Suntan Kraft |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Mailer Envelope |
| Flap Type: | Flap Extended |
| Pre-Printed: | Yes |
| Package Length: | 10 in |
| Package Weight: | 27.00 LB |
| Package Width: | 13 in |
| Legend: | First Class Mail |
| Material: | Roptex |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5109 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Self-Sealing (Latex Adhesive) |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 10 x 13 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 50008257051092 |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |