Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $205.57 | $197.03 | $190.11 | $184.78 | $175.34 |
| Volume Savings | 4.2% | 7.5% | 10.1% | 14.7% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
10" x 13", Open End Catalog Envelopes, 28#, Recycled, Ivory Pastel, Acid Free, Center Seam
| Brand: | The Envelope Supplies Shop | Color: | Ivory Pastel | |
|---|---|---|---|---|
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Style: | Catalog Envelope | Flap Type: | Flap Down | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 10 in | |
| Package Weight: | 23.50 LB | Package Width: | 13 in | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 5134 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open End | |
| Paper Finish: | Vellum | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Center Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 10 x 13 in | Standards: | FSC Certified | |
| UPC: | 50008257051344 | Weight of Material: | 28 lb | |
| Window: | No |
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
|---|---|
| Color: | Ivory Pastel |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Catalog Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 10 in |
| Package Weight: | 23.50 LB |
| Package Width: | 13 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5134 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 10 x 13 in |
| Standards: | FSC Certified |
| UPC: | 50008257051344 |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |