Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $139.93 | $132.47 | $127.38 | $123.80 | $114.01 |
| Volume Savings | 5.3% | 9% | 11.5% | 18.5% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
10" x 13", Open End Catalog Envelopes, 28#, 2" Flap Down, White (92% Brightness), Vellum Finish, Center Seam, Remoistening Seal
| Brand: | The Envelope Supplies Shop | Brightness Rating: | 92% | |
|---|---|---|---|---|
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Catalog Envelope | |
| Flap Size: | 2" Flap Down | Flap Type: | 2" Flap Down | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 10 in | |
| Package Weight: | 27.00 LB | Package Width: | 13 in | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 5135 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open End | |
| Paper Finish: | Vellum | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Center Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 10 x 13 in | Standards: | SFI Certified | |
| UPC: | 50008257051351 | Weight of Material: | 28 lb | |
| Window: | No |
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
|---|---|
| Brightness Rating: | 92% |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Catalog Envelope |
| Flap Size: | 2" Flap Down |
| Flap Type: | 2" Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 10 in |
| Package Weight: | 27.00 LB |
| Package Width: | 13 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5135 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 10 x 13 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 50008257051351 |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |