Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $449.37 | $237.62 | $180.35 | $162.94 | $140.16 |
| Volume Savings | 47.1% | 59.9% | 63.7% | 68.8% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
First-class mail should be handled with a bit more care than bulk-sorted mail. If you want your documents, catalogs and brochures to arrive in good shape, send them in our custom printed first-class catalog envelopes. Each 6-by-9-inch first-class envelope features a traditional green first-class edging design.
These white wove, first-class envelopes are made from strong, 28-pound paper stock, and the standard flaps include a simple peel-and-seal closure that takes seconds to secure. We offer them in boxes of 500, but the more you buy, the more you can save with our volume discount.
Custom printing allows you to personalize these catalog envelopes with several lines of text, such as your company name and address. You can even add a company logo! Select your preferred ink color and font style to ensure your mail gets your recipients’ attention.
| Brand: | NIC | Feature 6: | No Window | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 7: | Peel and Seal | Feature 8: | 1st Class Mail Printed Border | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Business Envelope | |
| Flap Type: | Standard Flap | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 9 in | Package Weight: | 7.00 LB | |
| Package Width: | 12 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | WFC9PS | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Seal Type: | Peel and Seal | |
| Seam Type: | Center Seam Corner Card | Ships in: | 2 to 4 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 9 x 12 in | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | No |
| Brand: | NIC |
|---|---|
| Feature 6: | No Window |
| Feature 7: | Peel and Seal |
| Feature 8: | 1st Class Mail Printed Border |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Standard Flap |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 9 in |
| Package Weight: | 7.00 LB |
| Package Width: | 12 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | WFC9PS |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Seal Type: | Peel and Seal |
| Seam Type: | Center Seam Corner Card |
| Ships in: | 2 to 4 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 9 x 12 in |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |