Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 250 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $47.44 | $40.81 | $37.35 | $35.48 | $34.60 |
| Volume Savings | 14% | 21.3% | 25.2% | 27.1% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
Select options below. Enter quantities to Add to Cart.
Combine variations for discounted pricing.
4-3/4" x 6-1/2" (4.75" x 6.5"), Announcement Envelope, No Window, Globe 100, 100% Post-Consumer Recycled Paper, 2 Color Choices Available: Polar White & American Cream, Archival Smooth Imaging Finish, Acid Free, Lignin-Free, Side Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 250 Qty / Box, 2500 Qty / Ctn, 3.5 lbs. per Box
| ASIN: | B009PQ19FA | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | Two Side Seams Under | Feature 7: | Remoistening Seal | |
| Feature 8: | Square Flap Down | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Number: | #A-6 | |
| Envelope Style: | Announcement Envelope | Flap Type: | Square Flap Down | |
| Discontinued: | TRUE | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 4-3/4 in | Package Weight: | 3.50 LB | |
| Package Width: | 6-1/2 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 7225 | |
| Number of Items: | 250 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Smooth Imaging | |
| Post-Consumer Recycled Content: | 100 | Post-consumer Recycled Content Combined: | 100% | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Side Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 4-3/4 x 6-1/2 in | |
| Weight of Material: | 28 lb | Window: | No |
| ASIN: | B009PQ19FA |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 6: | Two Side Seams Under |
| Feature 7: | Remoistening Seal |
| Feature 8: | Square Flap Down |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #A-6 |
| Envelope Style: | Announcement Envelope |
| Flap Type: | Square Flap Down |
| Discontinued: | TRUE |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 4-3/4 in |
| Package Weight: | 3.50 LB |
| Package Width: | 6-1/2 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 7225 |
| Number of Items: | 250 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Smooth Imaging |
| Post-Consumer Recycled Content: | 100 |
| Post-consumer Recycled Content Combined: | 100% |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 4-3/4 x 6-1/2 in |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |