Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $168.30 | $160.58 | $154.45 | $149.87 | $145.84 |
| Volume Savings | 4.6% | 8.2% | 11% | 13.3% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
4-3/8" x 5-3/4" (4.375" x 5.75"), Announcement Envelope, No Window, Western Translucent, White Translucent Paper Translucent, Side Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 5 lbs. per Box
| ASIN: | B00515ARIO | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | Square Flap Down | Color: | White Translucent | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Number: | #A-2 | Envelope Style: | Announcement Envelope | |
| Flap Type: | Square Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 4-3/8 in | Package Weight: | 5.00 LB | |
| Package Width: | 5-3/4 in | Material: | Translucent Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 7048 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum Imaging | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Side Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 4-3/8 x 5-3/4 in | |
| UPC: | 50008257070482 | Weight of Material: | 30 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B00515ARIO |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 6: | Square Flap Down |
| Color: | White Translucent |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #A-2 |
| Envelope Style: | Announcement Envelope |
| Flap Type: | Square Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 4-3/8 in |
| Package Weight: | 5.00 LB |
| Package Width: | 5-3/4 in |
| Material: | Translucent Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 7048 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum Imaging |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 4-3/8 x 5-3/4 in |
| UPC: | 50008257070482 |
| Weight of Material: | 30 lb |
| Window: | No |