Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $121.52 | $109.28 | $102.13 | $98.76 | $95.88 |
| Volume Savings | 10.1% | 16% | 18.7% | 21.1% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
5-3/4" x 8" (5.75" x 8"), W-2 Double Poly Window Envelope, Top Window 7/8" x 3-1/4" Window, 7/16" From Left, 3-9/16" From Bottom; Bottom Window 1-1/4" x 3-1/4" Window, 7/16" From Left, 1-3/4" From Bottom, Western Sulphite, White Sulphite Paper, SFI Certified, Vellum Finish, Side Seam, Flap Down, Remoistening Seal, Blue Wesco Tint, 500 Qty / Box, 2500 Qty / Ctn, 8.5 lbs. per Box
| ASIN: | B005158W7C | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 92% | Feature 6: | Double Poly Window | |
| Feature 7: | Remoistening Seal | Feature 8: | Flap Down | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Number: | #93D | |
| Envelope Style: | Business Envelope | Flap Type: | Flap Down | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 5-3/4 in | |
| Package Weight: | 8.50 LB | Package Width: | 8 in | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 7489 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 2 | Open End / Open Side: | Open Side | |
| Paper Finish: | Vellum | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Side Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 5-3/4 x 8 in | Standards: | SFI Certified | |
| Tint Color: | Blue | Tint Style: | Blue Wesco Tint | |
| UPC: | 10008257074895 | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | Yes | Window Length: | 1-1/4 in | |
| Window Material: | Poly Window | Window Placement: | 7/16 in From Left, 1-3/4 in From Bottom | |
| Window Placement from Bottom: | 1-3/4 in | Window Placement from Left: | 7/16 in | |
| Window Size: | 1-1/4 x 3-1/4 in | Window Width: | 3-1/4 in | |
| Second Window Length: | 7/8 in | Second Window Placement: | 7/16 in From Left, 3-9/16 in From Bottom | |
| Second Window Placement from Bottom: | 3-9/16 in | Second Window Placement from Left: | 7/16 in | |
| Second Window Size: | 7/8 x 3-1/4 in | Second Window Width: | 3-1/4 in |
| ASIN: | B005158W7C |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 6: | Double Poly Window |
| Feature 7: | Remoistening Seal |
| Feature 8: | Flap Down |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #93D |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 5-3/4 in |
| Package Weight: | 8.50 LB |
| Package Width: | 8 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 7489 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 2 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 5-3/4 x 8 in |
| Standards: | SFI Certified |
| Tint Color: | Blue |
| Tint Style: | Blue Wesco Tint |
| UPC: | 10008257074895 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | Yes |
| Window Length: | 1-1/4 in |
| Window Material: | Poly Window |
| Window Placement: | 7/16 in From Left, 1-3/4 in From Bottom |
| Window Placement from Bottom: | 1-3/4 in |
| Window Placement from Left: | 7/16 in |
| Window Size: | 1-1/4 x 3-1/4 in |
| Window Width: | 3-1/4 in |
| Second Window Length: | 7/8 in |
| Second Window Placement: | 7/16 in From Left, 3-9/16 in From Bottom |
| Second Window Placement from Bottom: | 3-9/16 in |
| Second Window Placement from Left: | 7/16 in |
| Second Window Size: | 7/8 x 3-1/4 in |
| Second Window Width: | 3-1/4 in |