Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $87.34 | $80.62 | $76.20 | $74.33 | $72.51 |
| Volume Savings | 7.7% | 12.8% | 14.9% | 17% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
5-3/4" x 9-1/4" (5.75" x 9.25"), Std. W-2/Printed Laser Forms Double Poly Window Envelope, Top Window 7/8" x 4-1/4" Window, 3/8" From Left, 3-9/16" From Bottom; Bottom Window 1-5/16" x 4-1/4" Window, 3/8" From Left, 1-3/4" From Bottom, Western Sulphite, White Sulphite Paper, SFI Certified, Vellum Finish, Side Seam, Flap Down, Remoistening Seal, Blue Wesco Tint, 500 Qty / Box, 2500 Qty / Ctn, 9 lbs. per Box
| ASIN: | B005158WYK | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 92% | Feature 5: | "Important Tax Document Enclosed" | |
| Feature 6: | Blue Wesco Security Tint | Feature 7: | Two Side Seams Under | |
| Feature 8: | Double Poly Window | Feature 9: | Remoistening Seal | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | W-2 Form/1099 IRS Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | Yes | |
| Package Length: | 5-3/4 in | Package Weight: | 9.00 LB | |
| Package Width: | 9-1/4 in | Legend: | Important Tax Document Enclosed | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 7485 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 2 | Open End / Open Side: | Open Side | |
| Paper Finish: | Vellum | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Side Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 5-3/4 x 9-1/4 in | Standards: | SFI Certified | |
| Tint Color: | Blue | Tint Style: | Blue Wesco Tint | |
| UPC: | 10008257074857 | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | Yes | Window Length: | 1-5/16 in | |
| Window Material: | Poly Window | Window Placement: | 3/8 in From Left, 1-3/4 in From Bottom | |
| Window Placement from Bottom: | 1-3/4 in | Window Placement from Left: | 3/8 in | |
| Window Size: | 1-5/16 x 4-1/4 in | Window Width: | 4-1/4 in | |
| Second Window Length: | 7/8 in | Second Window Placement: | 3/8 in From Left, 3-9/16 in From Bottom | |
| Second Window Placement from Bottom: | 3-9/16 in | Second Window Placement from Left: | 3/8 in | |
| Second Window Size: | 7/8 x 4-1/4 in | Second Window Width: | 4-1/4 in |
| ASIN: | B005158WYK |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 5: | "Important Tax Document Enclosed" |
| Feature 6: | Blue Wesco Security Tint |
| Feature 7: | Two Side Seams Under |
| Feature 8: | Double Poly Window |
| Feature 9: | Remoistening Seal |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | W-2 Form/1099 IRS Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | Yes |
| Package Length: | 5-3/4 in |
| Package Weight: | 9.00 LB |
| Package Width: | 9-1/4 in |
| Legend: | Important Tax Document Enclosed |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 7485 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 2 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 5-3/4 x 9-1/4 in |
| Standards: | SFI Certified |
| Tint Color: | Blue |
| Tint Style: | Blue Wesco Tint |
| UPC: | 10008257074857 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | Yes |
| Window Length: | 1-5/16 in |
| Window Material: | Poly Window |
| Window Placement: | 3/8 in From Left, 1-3/4 in From Bottom |
| Window Placement from Bottom: | 1-3/4 in |
| Window Placement from Left: | 3/8 in |
| Window Size: | 1-5/16 x 4-1/4 in |
| Window Width: | 4-1/4 in |
| Second Window Length: | 7/8 in |
| Second Window Placement: | 3/8 in From Left, 3-9/16 in From Bottom |
| Second Window Placement from Bottom: | 3-9/16 in |
| Second Window Placement from Left: | 3/8 in |
| Second Window Size: | 7/8 x 4-1/4 in |
| Second Window Width: | 4-1/4 in |