Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $86.96 | $79.39 | $75.55 | $73.66 | $71.82 |
| Volume Savings | 8.7% | 13.1% | 15.3% | 17.4% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
3-7/8" x 8-7/8", Side Seam DG-2 Double Window Pres-Stik Wesco Tint, Top Window 7/8" x 3-1/2", 3/8 left, 2-1/2 bottom, Bottom Window, 1" x 3-1/2", 7/8 left, 11/16 bottom, White Sulphite (SFI Certified), 92% Brightness, Vellum Finish, Blue Wesco Inside Tint, Two Side Seams Under, Poly Window, Self-Sealing, Twin Flaps Down
| Brand: | The Envelope Supplies Shop | Brightness Rating: | 92% | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 7: | Sels-Sealing | Feature 8: | Twin Flaps Down | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Number: | #9 | |
| Envelope Style: | Business Envelope | Flap Type: | Twin Flaps Down | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 3-7/8 in | |
| Package Weight: | 6.00 LB | Package Width: | 8-7/8 in | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 2372 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 2 | Open End / Open Side: | Open Side | |
| Paper Finish: | Vellum | Seal Type: | Self-Sealing | |
| Seam Type: | Two Side Seams Under | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 3-7/8 x 8-7/8 in | Standards: | SFI Certified | |
| Tint Color: | Blue | Tint Style: | Blue Wesco Tint | |
| UPC: | 10008257023725 | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | Yes | Window Length: | 7/8 in | |
| Window Material: | Double Poly Window | Window Placement: | 3/8 left, 2-1/2 bottom | |
| Window Placement from Bottom: | 2-1/2 in | Window Placement from Left: | 3/8 in | |
| Window Size: | 7/8 x 3-1/2 in | Window Width: | 3-1/2 in | |
| Second Window Placement: | 7/8 left, 11/16 bottom | Second Window Placement from Bottom: | 11/16 in | |
| Second Window Placement from Left: | 7/8 in | Second Window Size: | 1 x 3-1/2 |
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
|---|---|
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 7: | Sels-Sealing |
| Feature 8: | Twin Flaps Down |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #9 |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Twin Flaps Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 3-7/8 in |
| Package Weight: | 6.00 LB |
| Package Width: | 8-7/8 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 2372 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 2 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Self-Sealing |
| Seam Type: | Two Side Seams Under |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3-7/8 x 8-7/8 in |
| Standards: | SFI Certified |
| Tint Color: | Blue |
| Tint Style: | Blue Wesco Tint |
| UPC: | 10008257023725 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | Yes |
| Window Length: | 7/8 in |
| Window Material: | Double Poly Window |
| Window Placement: | 3/8 left, 2-1/2 bottom |
| Window Placement from Bottom: | 2-1/2 in |
| Window Placement from Left: | 3/8 in |
| Window Size: | 7/8 x 3-1/2 in |
| Window Width: | 3-1/2 in |
| Second Window Placement: | 7/8 left, 11/16 bottom |
| Second Window Placement from Bottom: | 11/16 in |
| Second Window Placement from Left: | 7/8 in |
| Second Window Size: | 1 x 3-1/2 |