Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 2000 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $156.15 | $151.21 | $147.51 | $144.04 | $131.54 |
| Volume Savings | 3.2% | 5.5% | 7.8% | 15.8% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
Pressure seal checks save time and money, allowing your company to be more productive and efficient. They eliminate the need for stuffing envelopes because the check itself becomes the mailer after folding. Face printing includes a hidden ?void? pantograph in the center panel. This 8-1/2" x 11" form has a Z fold with a red pantograph, microprinting, and blue stub. The back has thermochromic ink and a watermark. Sold in boxes of 2000.
| ASIN: | B00721BXSS | Brand: | The Business Form Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Carbonless: | No | Check Color: | Red | |
| Check Position: | Middle | Color: | Red | |
| Comparable Products: | Goodwin Graphics Doc-U-Mailer Z3101 | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Fold Type: | Z-Fold | |
| Form Number: | Check Form | Pre-Printed: | No | |
| Package Height: | 11 in | Package Weight: | 30.00 LB | |
| Package Width: | 8-1/2 in | Material: | Paper | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | PSEPRZ-R | |
| Number of Items: | 2000 | Paper Size: | Letter in | |
| Paper Type: | Laser Paper | Paper Weight Sequence: | 28 lb | |
| Perforation: | Yes | Point Size / Basis Weight: | 28# | |
| Security Tint: | Yes | Sheet Size: | 8-1/2 x 11 in | |
| Shelf Life: | Minimum 6 Month | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 8-1/2 x 11 in | Tint Color: | Blue | |
| Tint Style: | Void |
| ASIN: | B00721BXSS |
|---|---|
| Brand: | The Business Form Supplies Shop |
| Carbonless: | No |
| Check Color: | Red |
| Check Position: | Middle |
| Color: | Red |
| Comparable Products: | Goodwin Graphics Doc-U-Mailer Z3101 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Fold Type: | Z-Fold |
| Form Number: | Check Form |
| Pre-Printed: | No |
| Package Height: | 11 in |
| Package Weight: | 30.00 LB |
| Package Width: | 8-1/2 in |
| Material: | Paper |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | PSEPRZ-R |
| Number of Items: | 2000 |
| Paper Size: | Letter in |
| Paper Type: | Laser Paper |
| Paper Weight Sequence: | 28 lb |
| Perforation: | Yes |
| Point Size / Basis Weight: | 28# |
| Security Tint: | Yes |
| Sheet Size: | 8-1/2 x 11 in |
| Shelf Life: | Minimum 6 Month |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 8-1/2 x 11 in |
| Tint Color: | Blue |
| Tint Style: | Void |