Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 12 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $126.93 | $122.75 | $119.63 | $112.11 | $109.47 |
| Volume Savings | 3.3% | 5.8% | 11.7% | 13.8% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 17 oz/in | Adhesive Material: | Natural Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Single | Adhesive Type: | Removable | |
| Applications: | Used for temporary masking by painters, and temporary mending in outdoor applications (windshields) | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | 11% Elongation | Feature 7: | Case of 12 Rolls | |
| Feature 8: | Used for general purpose holding , masking, bundling & splicing, deli wrapping, and freezer tape | Feature 9: | Comparable to: 0 | |
| Caliper: | 5 mil | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Elongation: | 11 % | |
| Pre-Printed: | 0 | Package Length: | 60 YD | |
| Package Weight: | 16.00 LB | Package Width: | 4 IN | |
| Label Type: | Paper Tape | Material: | Paper Tape | |
| Maximum Application Temperature: | 203°F | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 218-60-4-A | Number of Items: | 12 | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 4" x 60 Yd in | |
| Tensile Strength: | 16 lbs/in | Thickness: | 5 mil |
| Adhesion: | 17 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Natural Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Single |
| Adhesive Type: | Removable |
| Applications: | Used for temporary masking by painters, and temporary mending in outdoor applications (windshields) |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 11% Elongation |
| Feature 7: | Case of 12 Rolls |
| Feature 8: | Used for general purpose holding , masking, bundling & splicing, deli wrapping, and freezer tape |
| Feature 9: | Comparable to: 0 |
| Caliper: | 5 mil |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 11 % |
| Pre-Printed: | 0 |
| Package Length: | 60 YD |
| Package Weight: | 16.00 LB |
| Package Width: | 4 IN |
| Label Type: | Paper Tape |
| Material: | Paper Tape |
| Maximum Application Temperature: | 203°F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 218-60-4-A |
| Number of Items: | 12 |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 4" x 60 Yd in |
| Tensile Strength: | 16 lbs/in |
| Thickness: | 5 mil |