Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 16 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $614.35 | $606.07 | $598.02 | $569.99 | $547.55 |
| Volume Savings | 1.3% | 2.7% | 7.2% | 10.9% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 85 oz/in | Adhesive Material: | Synthetic Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Single | Applications: | used for medium-duty bundling, excellent performance for medium duty general purpose applications, and paper backing can be easily marked with pen, crayon, or rubber stamp | |
| Brand: | The Tape Supplies Shop | Feature 6: | 5% Elongation | |
| Feature 7: | Case of 16 Rolls | Feature 8: | used for medium-duty bundling, excellent performance for medium duty general purpose applications, and paper backing can be easily marked with pen, crayon, or rubber stamp | |
| Caliper: | 7.9 mil | Color: | Natural | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Elongation: | 5 % | Package Length: | 60 yd | |
| Package Weight: | 31.00 LB | Package Width: | 3 in | |
| Label Type: | Filament & Strapping Tape | Liner: | No | |
| Material: | Paper Tape | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 330-60-3-A | Minimum Service Temperature: | 0? - 145? ?F | |
| Number of Items: | 16 | Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 3" x 60 Yd in | Tensile Strength: | 120 lbs/in | |
| Thickness: | 7.9 mil |
| Adhesion: | 85 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Synthetic Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Single |
| Applications: | used for medium-duty bundling, excellent performance for medium duty general purpose applications, and paper backing can be easily marked with pen, crayon, or rubber stamp |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 5% Elongation |
| Feature 7: | Case of 16 Rolls |
| Feature 8: | used for medium-duty bundling, excellent performance for medium duty general purpose applications, and paper backing can be easily marked with pen, crayon, or rubber stamp |
| Caliper: | 7.9 mil |
| Color: | Natural |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 5 % |
| Package Length: | 60 yd |
| Package Weight: | 31.00 LB |
| Package Width: | 3 in |
| Label Type: | Filament & Strapping Tape |
| Liner: | No |
| Material: | Paper Tape |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 330-60-3-A |
| Minimum Service Temperature: | 0? - 145? ?F |
| Number of Items: | 16 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3" x 60 Yd in |
| Tensile Strength: | 120 lbs/in |
| Thickness: | 7.9 mil |