Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Carton of 250 Sheets | 2+ Cartons | 5+ Cartons | 10+ Cartons | 20+ Cartons |
| $67.29 | $63.52 | $63.46 | $61.51 | $59.89 |
| Volume Savings | 5.6% | 5.7% | 8.6% | 11% |
| Need 30+ Cartons? Click here for Pricing | ||||
Red Postage Tray Tags / Red Bag Tags. This 67# card stock offers excellent printability. Our 67# card stock has a caliper of 8.3 mil (+/- 3%), a 94% opacity, and a 90% brightness rating. This product has a shelf life of one year when stored at 70degF and 50% relative humidity. Size: 3.3" x 0.9375", Color: Red. 20 Cards per Sheet (250 Sheets per carton)
| ASIN: | B00E8WFHMC | Background Color: | Red | |
|---|---|---|---|---|
| Brand: | Datalabel | Brightness Rating: | 90% | |
| Caliper: | 8.3 mil | Card Style: | Postage Tray Tags / Red Bag Tag | |
| Card Type: | Inkjet / Laser Cards | Color: | Red | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Package Height: | 0.9375 in | Package Weight: | 5.70 LB | |
| Package Width: | 3.3 in | Label Feed Type: | Sheet | |
| Material: | Card Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 430255 | Number of Cards per Sheet: | 20 | |
| Number of Items: | 250 | Opacity: | 0.94 | |
| Paper Corner Type: | Square | Shape: | Rectangle | |
| Sheet Size: | 8-1/2 x 11 in | Shelf Life: | One year when stored at 70°F and 50% RH | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 3.3 x 0.9375 in | |
| Spec Sheet: | 919 | Substance Weight: | 67 lb |
| ASIN: | B00E8WFHMC |
|---|---|
| Background Color: | Red |
| Brand: | Datalabel |
| Brightness Rating: | 90% |
| Caliper: | 8.3 mil |
| Card Style: | Postage Tray Tags / Red Bag Tag |
| Card Type: | Inkjet / Laser Cards |
| Color: | Red |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Height: | 0.9375 in |
| Package Weight: | 5.70 LB |
| Package Width: | 3.3 in |
| Label Feed Type: | Sheet |
| Material: | Card Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 430255 |
| Number of Cards per Sheet: | 20 |
| Number of Items: | 250 |
| Opacity: | 0.94 |
| Paper Corner Type: | Square |
| Shape: | Rectangle |
| Sheet Size: | 8-1/2 x 11 in |
| Shelf Life: | One year when stored at 70°F and 50% RH |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3.3 x 0.9375 in |
| Spec Sheet: | 919 |
| Substance Weight: | 67 lb |