Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 24 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $329.75 | $325.45 | $321.27 | $302.06 | $288.55 |
| Volume Savings | 1.3% | 2.6% | 8.4% | 12.5% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 50 oz/in | Adhesive Material: | Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Single | Adhesive Type: | Removable | |
| Applications: | Used for textile mfgrs in pleating, paperboard industry in flying splice on chipboard, carton sealing, freezer tape, silk screening, hand-tearable bundling, and splice baby wipes | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | 7% Elongation | Feature 7: | Case of 24 Rolls | |
| Feature 8: | Used for textile manufacturers in pleating, paperboard industry in flying splice on chipboard, carton sealing | Feature 9: | Comparable to: Intertape PM-2, 3M 227, Anchor 534, Permacel 17, Shuford FP93, Tesa 53137 | |
| Caliper: | 7 mil | Compatible With: | Intertape PM-2, 3M 227, Anchor 534, Permacel 17, Shuford FP93, Tesa 53137 | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Elongation: | 7 % | Package Length: | 60 yd | |
| Package Weight: | 26.00 LB | Package Width: | 2 in | |
| Label Type: | Paper tape | Liner: | No | |
| Material: | Paper Tape | Maximum Application Temperature: | 180° F | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 230-60-2-A | |
| Minimum Application Temperature: | 32 °F | Minimum Service Temperature: | 32 - 180 °F | |
| Number of Items: | 24 | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 2" x 60 Yd in | Tensile Strength: | 39 lbs/in | |
| Thickness: | 7 mil |
| Adhesion: | 50 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Single |
| Adhesive Type: | Removable |
| Applications: | Used for textile mfgrs in pleating, paperboard industry in flying splice on chipboard, carton sealing, freezer tape, silk screening, hand-tearable bundling, and splice baby wipes |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 7% Elongation |
| Feature 7: | Case of 24 Rolls |
| Feature 8: | Used for textile manufacturers in pleating, paperboard industry in flying splice on chipboard, carton sealing |
| Feature 9: | Comparable to: Intertape PM-2, 3M 227, Anchor 534, Permacel 17, Shuford FP93, Tesa 53137 |
| Caliper: | 7 mil |
| Compatible With: | Intertape PM-2, 3M 227, Anchor 534, Permacel 17, Shuford FP93, Tesa 53137 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 7 % |
| Package Length: | 60 yd |
| Package Weight: | 26.00 LB |
| Package Width: | 2 in |
| Label Type: | Paper tape |
| Liner: | No |
| Material: | Paper Tape |
| Maximum Application Temperature: | 180° F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 230-60-2-A |
| Minimum Application Temperature: | 32 °F |
| Minimum Service Temperature: | 32 - 180 °F |
| Number of Items: | 24 |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 2" x 60 Yd in |
| Tensile Strength: | 39 lbs/in |
| Thickness: | 7 mil |