Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 36 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $177.11 | $172.29 | $167.75 | $154.01 | $150.21 |
| Volume Savings | 2.7% | 5.3% | 13% | 15.2% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 17 oz/in | Adhesive Material: | Natural Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Single | Adhesive Type: | Removable | |
| Applications: | Used for temporary masking by painters, and temporary mending in outdoor applications (windshields) | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | 7% Elongation | Feature 7: | Case of 36 Rolls | |
| Feature 8: | Used for temporary masking by painters, and temporary mending in outdoor applications (windshields) | Feature 9: | Comparable to: 0 | |
| Caliper: | 5 mil | Color: | Green | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Elongation: | 7 % | Pre-Printed: | 0 | |
| Package Length: | 60 YD | Package Weight: | 12.00 LB | |
| Package Width: | 1 IN | Label Type: | Paper Tape | |
| Material: | Paper Tape | Maximum Application Temperature: | 203°F | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 228-60-1-A | |
| Number of Items: | 36 | Ships in: | 2 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 1" x 60 Yd in | Tensile Strength: | 21 lbs/in | |
| Thickness: | 5 mil |
| Adhesion: | 17 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Natural Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Single |
| Adhesive Type: | Removable |
| Applications: | Used for temporary masking by painters, and temporary mending in outdoor applications (windshields) |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 7% Elongation |
| Feature 7: | Case of 36 Rolls |
| Feature 8: | Used for temporary masking by painters, and temporary mending in outdoor applications (windshields) |
| Feature 9: | Comparable to: 0 |
| Caliper: | 5 mil |
| Color: | Green |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 7 % |
| Pre-Printed: | 0 |
| Package Length: | 60 YD |
| Package Weight: | 12.00 LB |
| Package Width: | 1 IN |
| Label Type: | Paper Tape |
| Material: | Paper Tape |
| Maximum Application Temperature: | 203°F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 228-60-1-A |
| Number of Items: | 36 |
| Ships in: | 2 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 1" x 60 Yd in |
| Tensile Strength: | 21 lbs/in |
| Thickness: | 5 mil |