Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 36 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $607.48 | $599.16 | $591.07 | $583.21 | $568.11 |
| Volume Savings | 1.4% | 2.7% | 4% | 6.5% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
1" x 36 Yd Red Thermoformable UPVC Splicing Tape is Used for used on web-fed thermoforming equipment to splice roll to roll film. This Red Thermoformable UPVC Splicing Tape uses a Rubber Adhesive application. With a tensile strength of 60 lbs/in., 3.2 mil thick tape features 550 oz/in. of adhesion and an elongation of 80%. Red Thermoformable UPVC Splicing Tape can also withstand temperatures ranging from 312° Fahrenheit. This is a Red thermoformable splicing tape.
| Adhesion: | 550 oz/in | Adhesive Material: | Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Single | Adhesive Type: | Removable | |
| Applications: | Used for used on web-fed thermoforming equipment to splice roll to roll film | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | 80% Elongation | Feature 7: | Case of 36 Rolls | |
| Feature 8: | Used for used on web-fed thermoforming equipment to splice roll to roll film | Caliper: | 3.2 mil | |
| Color: | Red | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Elongation: | 80 % | |
| Package Length: | 36 yd | Package Weight: | 14.00 LB | |
| Package Width: | 1 in | Label Type: | Film tape | |
| Liner: | No | Material: | Synthetic (Plastic) Tape | |
| Maximum Application Temperature: | 312° F | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 1980C-36-1-A | Minimum Application Temperature: | 312 °F | |
| Minimum Service Temperature: | 312 °F | Number of Items: | 36 | |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 1" x 36 Yd in | |
| Tensile Strength: | 60 lbs/in | Thickness: | 3.2 mil |
| Adhesion: | 550 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Single |
| Adhesive Type: | Removable |
| Applications: | Used for used on web-fed thermoforming equipment to splice roll to roll film |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 80% Elongation |
| Feature 7: | Case of 36 Rolls |
| Feature 8: | Used for used on web-fed thermoforming equipment to splice roll to roll film |
| Caliper: | 3.2 mil |
| Color: | Red |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 80 % |
| Package Length: | 36 yd |
| Package Weight: | 14.00 LB |
| Package Width: | 1 in |
| Label Type: | Film tape |
| Liner: | No |
| Material: | Synthetic (Plastic) Tape |
| Maximum Application Temperature: | 312° F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 1980C-36-1-A |
| Minimum Application Temperature: | 312 °F |
| Minimum Service Temperature: | 312 °F |
| Number of Items: | 36 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 1" x 36 Yd in |
| Tensile Strength: | 60 lbs/in |
| Thickness: | 3.2 mil |