Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $42.70 | $37.39 | $34.32 | $33.60 | $32.85 |
| Volume Savings | 12.4% | 19.6% | 21.3% | 23.1% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
4-1/8" x 9-1/2", Repulpable Window Envelopes, C Style Window, 1-1/8" x 4-1/2", 7/8 left, 1/2 bottom, White Sulphite, 30% Post-Consumer Recycled, 92% Brightness, Acid Free, Vellum Finish, Diagonal Seams, Compostable Window, Remoistening Seal, Flap Down
| Brand: | The Envelope Supplies Shop | Brightness Rating: | 92% | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | Vellum Finish | Feature 7: | Diagonal Seams | |
| Feature 8: | Compostable Window | Feature 9: | Remoistening Seal | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Number: | #10 | |
| Envelope Style: | Business Envelope | Flap Type: | Flap Down | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 4-1/8 in | |
| Package Weight: | 7.00 LB | Package Width: | 9-1/2 in | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 3095 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 1 | Open End / Open Side: | Open Side | |
| Paper Finish: | Vellum | Post-Consumer Recycled Content: | 30 | |
| Post-consumer Recycled Content Combined: | 30% | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Diagonal Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 4-1/8 X 9-1/2 in | Standards: | FSC Certified | |
| UPC: | 10008257030952 | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | Yes | Window Length: | 1-1/8 in | |
| Window Material: | Compostable Window | Window Placement: | 7/8 left, 1/2 bottom | |
| Window Placement from Bottom: | 1/2 in | Window Placement from Left: | 7/8 in | |
| Window Size: | 1-1/8 x 4-1/2 in | Window Style: | C style | |
| Window Width: | 4-1/2 in |
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
|---|---|
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 6: | Vellum Finish |
| Feature 7: | Diagonal Seams |
| Feature 8: | Compostable Window |
| Feature 9: | Remoistening Seal |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #10 |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 4-1/8 in |
| Package Weight: | 7.00 LB |
| Package Width: | 9-1/2 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 3095 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 1 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Post-Consumer Recycled Content: | 30 |
| Post-consumer Recycled Content Combined: | 30% |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Diagonal Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 4-1/8 X 9-1/2 in |
| Standards: | FSC Certified |
| UPC: | 10008257030952 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | Yes |
| Window Length: | 1-1/8 in |
| Window Material: | Compostable Window |
| Window Placement: | 7/8 left, 1/2 bottom |
| Window Placement from Bottom: | 1/2 in |
| Window Placement from Left: | 7/8 in |
| Window Size: | 1-1/8 x 4-1/2 in |
| Window Style: | C style |
| Window Width: | 4-1/2 in |