Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Roll of 500 Labels | 2+ Rolls | 5+ Rolls | 10+ Rolls | 20+ Rolls |
| $16.84 | $14.45 | $12.96 | $12.16 | $11.48 |
| Volume Savings | 14.2% | 23% | 27.8% | 31.8% |
| Need 30+ Rolls? Click here for Pricing | ||||
It’s easy to keep track of important inventory information with DL3392 packaging labels from The Supplies Shops. Measuring 1-3/8" x 2", our easy-to-read packaging labels feature a bright fluorescent red background and bold black type, as well as blank space to write in packer information. They’re printed on silicone coated release paper and made with permanent pressure-sensitive adhesive. There are 500 labels per roll.
Order now and get free shipping when you spend more than $99. You’ll also get a volume discount of 23% when you order 10 or more rolls. Have questions about DL3392 packing labels or any of the other products we offer? Our friendly customer service representatives are standing by and eager to help. Just send us an email at [email protected] or give us a call toll free at 855-632-8520. You can also ask us about our customization options, including custom-printed envelopes, business forms, adhesive tape, printed labels, and more.
| Adhesive Type: | Permanent Pressure-Sensitive | ASIN: | B0053YIV0O | |
|---|---|---|---|---|
| Background Color: | Fluorescent Red | Brand: | The Label Supplies Shop | |
| Feature 6: | Labels Ship in 2-3 Days | Color: | Black/Fluorescent Red | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Pre-Printed: | Yes | Package Height: | 1-3/8 in | |
| Package Weight: | 0.50 LB | Package Width: | 2 in | |
| Label Feed Type: | Roll | Label Format: | Production/Quality | |
| Label Type: | Control Inventory Labels | Legend: | Packed By__ | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | DL3392 | Number of Items: | 500 | |
| Paper Corner Type: | Square | Shape: | Rectangle | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 1-3/8 x 2 in | |
| Text Color: | Black |
| Adhesive Type: | Permanent Pressure-Sensitive |
|---|---|
| ASIN: | B0053YIV0O |
| Background Color: | Fluorescent Red |
| Brand: | The Label Supplies Shop |
| Feature 6: | Labels Ship in 2-3 Days |
| Color: | Black/Fluorescent Red |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Pre-Printed: | Yes |
| Package Height: | 1-3/8 in |
| Package Weight: | 0.50 LB |
| Package Width: | 2 in |
| Label Feed Type: | Roll |
| Label Format: | Production/Quality |
| Label Type: | Control Inventory Labels |
| Legend: | Packed By__ |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | DL3392 |
| Number of Items: | 500 |
| Paper Corner Type: | Square |
| Shape: | Rectangle |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 1-3/8 x 2 in |
| Text Color: | Black |