Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Pack of 100 | 2+ Packs | 5+ Packs | 10+ Packs | 20+ Packs |
| $68.09 | $63.36 | $59.75 | $57.75 | $56.54 |
| Volume Savings | 6.9% | 12.2% | 15.2% | 17% |
| Need 30+ Packs? Click here for Pricing | ||||
The TFP 1099-NEC Packaged Laser Set for Electronic Filing, tailored for 50 employees, offers a streamlined solution for those planning to electronically file their 1099-NEC forms. This 3-part set includes 50 sets of 1099-NEC Copy B Recipient Forms (NEC5111) for providing income information to recipients and 100 sets of 1099-NEC Copy C Payer/State Copy Forms (NEC5112) for record-keeping and state reporting requirements. It's a comprehensive package that ensures compliance with IRS regulations while simplifying the electronic filing process for businesses and tax professionals.
| Brand: | ComplyRight | Carbonless: | No | |
|---|---|---|---|---|
| Claim Type: | 1099-NEC | Color: | White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Holes Punched: | No | Includes: | Forms NEC5111, NEC5112 | |
| Pre-Printed: | Yes | Package Height: | 11 in | |
| Package Length: | 8-1/2 | Package Weight: | 1.80 LB | |
| Package Width: | 11 in | Material: | Paper | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | NEC6113 | |
| Number of Items: | 100 | Overall Dimensions: | 8-1/2 in x 11 in | |
| Paper Size: | Letter | Perforation: | Yes | |
| Perforation Orientation: | Horizontal/Vertical | Ships in: | 2 to 3 Business Days (plus time in transit) | |
| Size: | 8-1/2 x 11 in | Style: | Laser Cut Sheet | |
| Text Color: | Black |
| Brand: | ComplyRight |
|---|---|
| Carbonless: | No |
| Claim Type: | 1099-NEC |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Holes Punched: | No |
| Includes: | Forms NEC5111, NEC5112 |
| Pre-Printed: | Yes |
| Package Height: | 11 in |
| Package Length: | 8-1/2 |
| Package Weight: | 1.80 LB |
| Package Width: | 11 in |
| Material: | Paper |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | NEC6113 |
| Number of Items: | 100 |
| Overall Dimensions: | 8-1/2 in x 11 in |
| Paper Size: | Letter |
| Perforation: | Yes |
| Perforation Orientation: | Horizontal/Vertical |
| Ships in: | 2 to 3 Business Days (plus time in transit) |
| Size: | 8-1/2 x 11 in |
| Style: | Laser Cut Sheet |
| Text Color: | Black |