Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 100 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $106.49 | $95.46 | $94.03 | $92.62 | $92.62 |
| Volume Savings | 10.4% | 11.7% | 13% | 13% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
12" x 17", Open Side Negative File Envelope, No Window, Roptex, Tan/Brown Kraft Paper, Paper Color: Tan/Brown, SFI Certified, Vellum Finish, Side Seam, Flap Extended, Ungummed, 100 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 11.4 lbs. per Box
| ASIN: | B005159KUK | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | Ungummed | Feature 7: | Flap Extended | |
| Color: | Sunkraft | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Negative File Envelope | |
| Flap Type: | Flap Extended | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 12 in | Package Weight: | 11.40 LB | |
| Package Width: | 17 in | Material: | Roptex | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 5280 | |
| Number of Items: | 100 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum | |
| Seal Type: | Ungummed Flap | Seam Type: | Side Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 12 x 17 in | |
| Standards: | SFI Certified | UPC: | 10008257052800 | |
| Weight of Material: | 40 lb | Window: | No |
| ASIN: | B005159KUK |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 6: | Ungummed |
| Feature 7: | Flap Extended |
| Color: | Sunkraft |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Negative File Envelope |
| Flap Type: | Flap Extended |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 12 in |
| Package Weight: | 11.40 LB |
| Package Width: | 17 in |
| Material: | Roptex |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5280 |
| Number of Items: | 100 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Ungummed Flap |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 12 x 17 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 10008257052800 |
| Weight of Material: | 40 lb |
| Window: | No |