Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 100 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $121.54 | $109.70 | $102.01 | $98.57 | $95.61 |
| Volume Savings | 9.7% | 16.1% | 18.9% | 21.3% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
13" x 17", Open End King Size Catalog Envelope, No Window, Roptex, Tan/Brown Kraft Paper, Paper Color: Tan/Brown, SFI Certified, Vellum Finish, Center Seam, Flap Extended, Ungummed, 100 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 8.8 lbs. per Box
| ASIN: | B00515ANHE | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | Ungummed Flap | Feature 7: | Flap Extended | |
| Color: | Suntan Kraft | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Catalog Envelope | |
| Flap Type: | Flap Extended | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 13 in | Package Weight: | 8.80 LB | |
| Package Width: | 17 in | Material: | Roptex | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 5162 | |
| Number of Items: | 100 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open End | Paper Finish: | Vellum | |
| Seal Type: | Ungummed Flap | Seam Type: | Center Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 13 x 17 in | |
| Standards: | SFI Certified | UPC: | 10008257051629 | |
| Weight of Material: | 28 lb | Window: | No |
| ASIN: | B00515ANHE |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 6: | Ungummed Flap |
| Feature 7: | Flap Extended |
| Color: | Suntan Kraft |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Catalog Envelope |
| Flap Type: | Flap Extended |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 13 in |
| Package Weight: | 8.80 LB |
| Package Width: | 17 in |
| Material: | Roptex |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5162 |
| Number of Items: | 100 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Ungummed Flap |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 13 x 17 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 10008257051629 |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |