Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 100 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $275.58 | $264.69 | $255.55 | $248.13 | $241.41 |
| Volume Savings | 4% | 7.3% | 10% | 12.4% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
12" x 16" x 2", Open End Expansion Tyvek Catalog Envelope, No Window, Tyvek, Tyvek Paper, Paper Color: Bright White, Smooth Finish, Center Seam, Flap Down, Kwik-Tak, Water and Burst Resistant, 100 Qty / Box, 100 Qty / Ctn, 7.1 lbs. per Box
| ASIN: | B005155SYW | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | Center Seam | Feature 7: | No Window | |
| Feature 8: | Pressure Sensitive Seal | Feature 9: | Flap Down | |
| Color: | Bright White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Catalog Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 12 in | Package Weight: | 7.10 LB | |
| Package Width: | 16 in | Material: | Tyvek | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 5396 | |
| Number of Items: | 100 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open End | Paper Finish: | Smooth | |
| Seal Type: | Pressure Sensitive Seal | Seam Type: | Center Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 12 x 16 in | |
| UPC: | 50008257053966 | Weight of Material: | 14 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B005155SYW |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 6: | Center Seam |
| Feature 7: | No Window |
| Feature 8: | Pressure Sensitive Seal |
| Feature 9: | Flap Down |
| Color: | Bright White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Catalog Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 12 in |
| Package Weight: | 7.10 LB |
| Package Width: | 16 in |
| Material: | Tyvek |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5396 |
| Number of Items: | 100 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Paper Finish: | Smooth |
| Seal Type: | Pressure Sensitive Seal |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 12 x 16 in |
| UPC: | 50008257053966 |
| Weight of Material: | 14 lb |
| Window: | No |