Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $199.13 | $190.70 | $183.89 | $178.67 | $170.36 |
| Volume Savings | 4.2% | 7.7% | 10.3% | 14.4% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
9-1/2" x 12-1/2" (9.5" x 12.5"), Open End Catalog Envelope, No Window, Ultra-White, Bright White Sulphite Paper (96% Brightness), SFI Certified, Vellum Finish, Center Seam, Flap Down, Kwik-Tak Seal, 500 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 22 lbs. per Box
| ASIN: | B005155VIA | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 96% | Feature 6: | Center Seam | |
| Feature 7: | No Window | Feature 8: | Pressure Sensitive Seal | |
| Feature 9: | Flap Down | Color: | Bright White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Style: | Catalog Envelope | Flap Type: | Flap Down | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 9-1/2 in | |
| Package Weight: | 22.00 LB | Package Width: | 12-1/2 in | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 5023 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open End | |
| Paper Finish: | Vellum Imaging | Seal Type: | Pressure Sensitive Seal | |
| Seam Type: | Center Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 9-1/2 x 12-1/2 in | Standards: | SFI Certified | |
| UPC: | 50008257050231 | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B005155VIA |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 96% |
| Feature 6: | Center Seam |
| Feature 7: | No Window |
| Feature 8: | Pressure Sensitive Seal |
| Feature 9: | Flap Down |
| Color: | Bright White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Catalog Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 9-1/2 in |
| Package Weight: | 22.00 LB |
| Package Width: | 12-1/2 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5023 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Paper Finish: | Vellum Imaging |
| Seal Type: | Pressure Sensitive Seal |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 9-1/2 x 12-1/2 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 50008257050231 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |