Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $121.59 | $114.66 | $109.97 | $106.76 | $101.92 |
| Volume Savings | 5.7% | 9.6% | 12.2% | 16.2% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
8-3/4" x 11-1/2" (8.75" x 11.5"), Open End Catalog Envelope, No Window, Western Sulphite, White Kraft Paper, Paper Color: White, SFI Certified, Vellum Finish, Center Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 19 lbs. per Box
| ASIN: | B0051561YI | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 84% | Feature 6: | No Window | |
| Feature 7: | Remoistening Seal | Feature 8: | Flap Down | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Catalog Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 8-3/4 in | Package Weight: | 19.00 LB | |
| Package Width: | 11-1/2 in | Material: | Kraft Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 4864 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open End | Paper Finish: | Vellum | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Center Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 8-3/4 x 11-1/2 in | |
| Standards: | SFI Certified | UPC: | 50008257048641 | |
| Weight of Material: | 24 lb | Window: | No |
| ASIN: | B0051561YI |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 84% |
| Feature 6: | No Window |
| Feature 7: | Remoistening Seal |
| Feature 8: | Flap Down |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Catalog Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 8-3/4 in |
| Package Weight: | 19.00 LB |
| Package Width: | 11-1/2 in |
| Material: | Kraft Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 4864 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 8-3/4 x 11-1/2 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 50008257048641 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |