Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $108.37 | $101.76 | $97.31 | $94.32 | $91.79 |
| Volume Savings | 6.1% | 10.2% | 13% | 15.3% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
6" x 9", Open End Catalog Envelope, No Window, Western Sulphite, White Sulphite Paper, SFI Certified, Vellum Finish, Center Seam, Flap Extended, Pres-Stik, 500 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 11.5 lbs. per Box
| ASIN: | B005155SGU | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 92% | Feature 6: | No Window | |
| Feature 7: | Self-Sealing (Latex Adhesive) | Feature 8: | Flap Extended | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Catalog Envelope | |
| Flap Type: | Flap Extended | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 6 in | Package Weight: | 11.50 LB | |
| Package Width: | 9 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 4617 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open End | Paper Finish: | Vellum | |
| Seal Type: | Self-Sealing (Latex Adhesive) | Seam Type: | Center Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 6 x 9 in | |
| Standards: | SFI Certified | UPC: | 50008257046173 | |
| Weight of Material: | 28 lb | Window: | No |
| ASIN: | B005155SGU |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 6: | No Window |
| Feature 7: | Self-Sealing (Latex Adhesive) |
| Feature 8: | Flap Extended |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Catalog Envelope |
| Flap Type: | Flap Extended |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 6 in |
| Package Weight: | 11.50 LB |
| Package Width: | 9 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 4617 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Self-Sealing (Latex Adhesive) |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 6 x 9 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 50008257046173 |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |