Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $150.58 | $142.66 | $137.23 | $133.31 | $124.72 |
| Volume Savings | 5.3% | 8.9% | 11.5% | 17.2% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
10" x 13", Open End Catalog Envelope, No Window, Recovery, 30% Post-Consumer Recycled Paper, Vellum Finish, Center Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 24.5 lbs. per Box
| ASIN: | B005157YRG | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 92% | Feature 5: | Open End | |
| Feature 6: | Acid Free | Feature 7: | Center Seam | |
| Feature 8: | No Window | Feature 9: | Remoistening Seal | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | Catalog Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 10 in | Package Weight: | 24.50 LB | |
| Package Width: | 13 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 5265 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open End | Paper Finish: | Vellum | |
| Post-Consumer Recycled Content: | 30 | Post-consumer Recycled Content Combined: | 30% | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Center Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 10 x 13 in | |
| UPC: | 50008257052655 | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B005157YRG |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 5: | Open End |
| Feature 6: | Acid Free |
| Feature 7: | Center Seam |
| Feature 8: | No Window |
| Feature 9: | Remoistening Seal |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Catalog Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 10 in |
| Package Weight: | 24.50 LB |
| Package Width: | 13 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5265 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Paper Finish: | Vellum |
| Post-Consumer Recycled Content: | 30 |
| Post-consumer Recycled Content Combined: | 30% |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 10 x 13 in |
| UPC: | 50008257052655 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |