Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 100 envelopes | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $117.56 | $107.02 | $99.80 | $96.00 | $93.31 |
| Volume Savings | 9% | 15.1% | 18.3% | 20.6% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
A box of 3-up 1099-NEC mailing envelopes from The Supplies Shops lets you skimp on cost without skimping on quality. Our 1099 double-window envelopes have an official tax statement legend and a traditional remoistening seal. They will fit any 1099 independent contractor tax form printed in 3-up style. Order as many as your business needs with personalized customer service from our supply experts.
| Brand: | ComplyRight | Carbonless: | no | |
|---|---|---|---|---|
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Style: | 1099 form | |
| Flap Type: | Flap down | Holes Punched: | No | |
| Pre-Printed: | Yes | Package Height: | 8-7/8 in | |
| Package Weight: | 2.50 LB | Package Width: | 3-7/8 in | |
| Legend: | IMPORTANT TAX RETURN DOCUMENT ENCLOSED | Material: | Paper | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | DW19W | |
| Number of Items: | 100 | Number of Windows: | 2 | |
| Open End / Open Side: | Open side | Overall Dimensions: | 3-7/8 in x 8-7/8 in | |
| Paper Size: | Letter | Perforation: | No | |
| Seal Type: | Remoistening | Seam Type: | Side | |
| Ships in: | 2 to 3 Business Days (plus time in transit) | Size: | 8-7/8 x 3-7/8 in | |
| Window: | Yes | Window Length: | 7/8 in | |
| Window Placement: | 1/2 from left 2-1/4 from bottom | Window Placement from Bottom: | 2-1/4 in | |
| Window Placement from Left: | 1/2 in | Window Size: | 7/8 x 3-3/8 in | |
| Window Width: | 3-3/8 in | Second Window Length: | 1-1/16 in | |
| Second Window Placement: | 1/2 from left 11/16 from bottom | Second Window Placement from Bottom: | 11/16 in | |
| Second Window Placement from Left: | 1/2 in | Second Window Size: | 3-3/8 x 1-1/16 in | |
| Second Window Width: | 3-3/8 in |
| Brand: | ComplyRight |
|---|---|
| Carbonless: | no |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | 1099 form |
| Flap Type: | Flap down |
| Holes Punched: | No |
| Pre-Printed: | Yes |
| Package Height: | 8-7/8 in |
| Package Weight: | 2.50 LB |
| Package Width: | 3-7/8 in |
| Legend: | IMPORTANT TAX RETURN DOCUMENT ENCLOSED |
| Material: | Paper |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | DW19W |
| Number of Items: | 100 |
| Number of Windows: | 2 |
| Open End / Open Side: | Open side |
| Overall Dimensions: | 3-7/8 in x 8-7/8 in |
| Paper Size: | Letter |
| Perforation: | No |
| Seal Type: | Remoistening |
| Seam Type: | Side |
| Ships in: | 2 to 3 Business Days (plus time in transit) |
| Size: | 8-7/8 x 3-7/8 in |
| Window: | Yes |
| Window Length: | 7/8 in |
| Window Placement: | 1/2 from left 2-1/4 from bottom |
| Window Placement from Bottom: | 2-1/4 in |
| Window Placement from Left: | 1/2 in |
| Window Size: | 7/8 x 3-3/8 in |
| Window Width: | 3-3/8 in |
| Second Window Length: | 1-1/16 in |
| Second Window Placement: | 1/2 from left 11/16 from bottom |
| Second Window Placement from Bottom: | 11/16 in |
| Second Window Placement from Left: | 1/2 in |
| Second Window Size: | 3-3/8 x 1-1/16 in |
| Second Window Width: | 3-3/8 in |