Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $486.27 | $264.16 | $212.11 | $186.58 | $159.62 |
| Volume Savings | 45.7% | 56.4% | 61.6% | 67.2% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
Mail your documents, catalogs and more with confidence when you use custom printed brown envelopes from The Supplies Shops. Our roomy 9-by-12-inch envelopes are catalog style and feature sturdy 28-pound brown kraft paper stock and a standard flap that utilizes a strong metal clasp and heavily gummed remoistening seal for closure.
Customize these brown clasp envelopes with your company logo, name and address. Our in-house printing services allow you to choose your font style and ink color for a polished look that gets noticed. Available in boxes of 500, you can save money when you buy in bulk. We even have complimentary shipping when you spend over $99.
Contact our friendly, knowledgeable customer service representatives if you have any questions or need any assistance with your custom printing needs when you place your order on our website.
| Brand: | NIC | Feature 6: | No Window | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 7: | Remoistening Seal/Metal Clasp | Color: | Brown | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Style: | Business Envelope | Flap Type: | Standard Flap | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 9 in | |
| Package Weight: | 7.00 LB | Package Width: | 12 in | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | K9CL | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open End | |
| Seal Type: | Remoistening Seal/Metal Clasp | Seam Type: | Center Seam Corner Card | |
| Ships in: | 2 to 4 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 9 x 12 in | |
| Weight of Material: | 28 lb | Window: | No |
| Brand: | NIC |
|---|---|
| Feature 6: | No Window |
| Feature 7: | Remoistening Seal/Metal Clasp |
| Color: | Brown |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Standard Flap |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 9 in |
| Package Weight: | 7.00 LB |
| Package Width: | 12 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | K9CL |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Seal Type: | Remoistening Seal/Metal Clasp |
| Seam Type: | Center Seam Corner Card |
| Ships in: | 2 to 4 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 9 x 12 in |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |