Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $93.69 | $90.99 | $88.98 | $87.08 | $80.10 |
| Volume Savings | 2.9% | 5% | 7.1% | 14.5% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
10" x 13", Catalog Envelopes, White Wove, 28 lb, No Clasp, No Window, Peel & Seal. This white catalog envelope is made of a heavier 28# paper stock, ideal for mailing documents or brochures. The Peel & Seal strip on the flap makes it quick and easy to seal the envelope, without any moisture required. This catalog envelope features a square flap on the short side and sturdy construction. (500 per Box)
| Brand: | The Supplies Shops.com | Color: | White | |
|---|---|---|---|---|
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Style: | Catalog Envelopes | Flap Type: | Flap Down | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 10 in | |
| Package Weight: | 25.00 LB | Package Width: | 13 in | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | WW70015 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open End | |
| Seal Type: | Peel & Seal | Seam Type: | Side Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 10 x 13 in | |
| UPC: | 840186200463 | Watermark: | No | |
| Weight of Material: | 28 lb | Window: | No |
| Brand: | The Supplies Shops.com |
|---|---|
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Style: | Catalog Envelopes |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 10 in |
| Package Weight: | 25.00 LB |
| Package Width: | 13 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | WW70015 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Seal Type: | Peel & Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 10 x 13 in |
| UPC: | 840186200463 |
| Watermark: | No |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |