Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Carton of 1000 | 2+ Carton | 5+ Carton | 10+ Carton | 20+ Carton |
| $76.91 | $74.40 | $72.54 | $70.78 | $69.13 |
| Volume Savings | 3.3% | 5.7% | 8% | 10.1% |
| Need 30+ Carton? Click here for Pricing | ||||
Discover a beautiful option for sending out important greetings and mailings with these #A-7 Announcement Envelopes from The Supplies Shops. The A7 envelope size is the perfect invitation envelope for most standard 5 x 7 cards. In fact, it is one of the most popular choices for important mailings, including invitations, announcements, and more.
This size and style of envelope is versatile, making it a good fit for both business and personal use. With its classic white color, these A7 envelopes allow printed designs or handwritten addresses to really stand out.
| Brand: | The Supplies Shops.com | Color: | White | |
|---|---|---|---|---|
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Number: | A-7 | Envelope Style: | Announcement Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 5-1/4 in | Package Weight: | 7.00 LB | |
| Package Width: | 7-1/4 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | WW30003 | |
| Number of Items: | 1000 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Side Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 5-1/4 x 7-1/4 in | UPC: | 840186200135 | |
| Watermark: | No | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | No |
| Brand: | The Supplies Shops.com |
|---|---|
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | A-7 |
| Envelope Style: | Announcement Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 5-1/4 in |
| Package Weight: | 7.00 LB |
| Package Width: | 7-1/4 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | WW30003 |
| Number of Items: | 1000 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 5-1/4 x 7-1/4 in |
| UPC: | 840186200135 |
| Watermark: | No |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |