Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 100 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $43.36 | $37.57 | $34.44 | $33.70 | $32.95 |
| Volume Savings | 13.4% | 20.6% | 22.3% | 24% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
10" x 13", Open End Statesman Clasp Catalog Envelope, No Window, Statesman Clasp, Recycled Tan/Brown Kraft Paper, Paper Color: Tan/Brown, SFI Certified, Vellum Finish, Center Seam, Flap Extended, Remoistening Seal, Metal Clasp, 100 Qty / Box, 500 Qty / Ctn, 6.1 lbs. per Box
| ASIN: | B00515C14C | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | No Window | Feature 7: | Metal Clasp | |
| Feature 8: | Remoistening Seal | Feature 9: | Flap Extended | |
| Color: | Sunkraft | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Number: | #97 | |
| Envelope Style: | Catalog Envelope | Flap Type: | Flap Extended | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 10 in | |
| Package Weight: | 6.10 LB | Package Width: | 13 in | |
| Material: | Kraft Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 5443 | Number of Items: | 100 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open End | |
| Paper Finish: | Vellum | Seal Type: | Remoistening Seal/Metal Clasp | |
| Seam Type: | Center Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 10 x 13 in | Standards: | SFI Certified | |
| UPC: | 10008257054439 | Weight of Material: | 28 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B00515C14C |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 6: | No Window |
| Feature 7: | Metal Clasp |
| Feature 8: | Remoistening Seal |
| Feature 9: | Flap Extended |
| Color: | Sunkraft |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #97 |
| Envelope Style: | Catalog Envelope |
| Flap Type: | Flap Extended |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 10 in |
| Package Weight: | 6.10 LB |
| Package Width: | 13 in |
| Material: | Kraft Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 5443 |
| Number of Items: | 100 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal/Metal Clasp |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 10 x 13 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 10008257054439 |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |